Under-19s Women’s State Championship to heat up weekend

Under-19s Women’s State Championship to heat up weekend

The 2018 under-19s women’s State Championships will heat up the weekend at Blacktown International Sportspark with 10 teams vying for the Ruth Preddey Throphy.

The event will feature teams split into two pools with Cumberland Nepean, Hornsby, Macarthur, Manly Warringah and Newcastle in Pool A, and Campbelltown, North Shore, Penrith City, Sutherland and Wagga Wagga making up Pool B.

North Shore are the defending champions but the under-19s have shown over the past decade that the competition is wide open with five champions in the past six years.

It will be a chilly weekend with temperatures set to be a top of 17 degrees with possible showers on Saturday, and 18 degrees and cloudy on Sunday.

The under-19s women’s trophy is named after Ruth Preddey, a pioneer of women’s sport in Australia. She was a sportsperson but was a well-known sports administrator with cricket, hockey and softball, where she was Softball NSW president in 1963-64.

However, she was also an acclaimed sport journalist, starting as sport editor of the Australian Women’s Weekly in 1933, She also covered events such as the 1948 and 1956 Olympic Games for the ABC. Such was her passion and achievement for women’s sport, she was awarded an MBE for service to sport, broadcasting and journalism in 1983. She died in 1985 at the age of 93.

For score updates, visit the website for Pool A, Pool B and Playoff results and ladders.

Saturday

Time Diamond Pool Team 1 Team 2
10:00 am 1 A Manly Warringah | Vs | Hornsby
10:00 am 2 B North Shore | Vs | Penrith City
12:00 pm 1 A Macarthur | Vs | Newcastle
12:00 pm 2 A Cumberland Nepean | Vs | Hornsby
12:00 pm 3 B Sutherland | Vs | Campbelltown
12:00 pm 4 B Wagga Wagga | Vs | North Shore
2:00 pm 1 B Penrith City | Vs | Sutherland
2:00 pm 2 A Hornsby | Vs | Macarthur
2:00 pm 3 A Newcastle | Vs | Manly Warringah
2:00 pm 4 B Wagga Wagga | Vs | Campbelltown
4:00 pm 1 A Manly Warringah | Vs | Cumberland Nepean
4:00 pm 2 A Newcastle | Vs | Hornsby
4:00 pm 3 B North Shore | Vs | Sutherland
4:00 pm 4 B Penrith City | Vs | Campbelltown
6:00 pm 1 B Wagga Wagga | Vs | Sutherland
6:00 pm 2 A Macarthur | Vs | Cumberland Nepean

Sunday

Time Diamond Pool Team 1 Team 2
10:00 am 1 B North Shore | Vs | Campbelltown
10:00 am 2 A Cumberland Nepean | Vs | Newcastle
10:00 am 3 A Macarthur | Vs | Manly Warringah
10:00 am 4 B Wagga Wagga | Vs | Penrith City
12:00 pm 1 SF 1 2nd Pool A | Vs | 3rd Pool B
12:00 pm 2 SF 2 2nd Pool B | Vs | 3rd Pool A
12:00 pm 3 9th Playoff 5th Pool B | Vs | 5th Pool A
| Vs |
2:00 pm 1 PF 1 1st Pool A | Vs | Winner SF 2
2:00 pm 2 PF 2 1st Pool B | Vs | Winner SF 1
2:00 pm 3 5th Playoff Loser SF 1 | Vs | Loser SF 2
2:00 pm 4 7th Playoff 4th Pool A | Vs | 4th Pool B
4:00 pm 1 Final Winner PF 1 | Vs | Winner PF 2